Natečaj SIJ za izvedbo grafike za sodelavce slovenske industrije jekla

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) v sodelovanju s SIJ – Slovensko industrijo jekla d. d. objavlja interni natečaj za izvedbo grafike za sodelavce SIJ, namenjen vsem študentkam in študentom UL ALUO.

 


PREDMET IN TEMA INTERNEGA NATEČAJA

Študentke in študente UL ALUO vabimo k sodelovanju na natečaju in pripravi predloga grafike v tradicionalni tehniki (globoki tisk ali visoki tisk). Predmet internega natečaja je izvedba grafike, primerne za darilo ob upokojitvi sodelavcev Skupine SIJ. Z izbranim motivom študentske grafike želijo v podjetju SIJ svojim sodelavcem ob upokojitvi predati trajen spomin – umetniško delo, povezano z jeklarstvom in Skupino SIJ.
Motiv grafike mora odražati in predstavljati Skupino SIJ ter jeklarsko industrijo.

 

O SKUPINI SIJ

Ustvarjamo velike zgodbe.
Skupina SIJ – Slovenska industrija jekla je eden vodilnih proizvajalcev nerjavnih in specialnih jekel v Evropi. Uvrščamo se med vodilne slovenske izvoznike. Približno 85 odstotkov svojih prihodkov ustvarimo na tujih trgih po celem svetu.
Z več kot 3.650 zaposlenimi z jekleno voljo smo eden največjih delodajalcev v Sloveniji. Tesno smo povezani s skupnostjo in prebivalci, ki že več stoletij sobiva in se vzajemno razvija z jeklarstvom. V marsikateri družini na Jesenicah in na Ravnah na Koroškem se jeklarski poklic prenaša iz roda v rod že več generacij. Danes pa na krilih mladih, inovativnih in prodornih metalurgov, strojnikov, elektroinženirjev … ter najsodobnejše tehnologije razvijamo nove, učinkovitejše in vse bolj trajnostne postopke pridelave jekla.
Zavezani smo h globalnim in evropskim podnebnim ciljem in delujemo po načelih krožnega gospodarstva. S svojimi jekli in izdelki smo partner za zeleni prehod Evrope. Naši največji družbi SIJ Acroni in SIJ Metal Ravne sta sodobni reciklažni jeklarni, naše jeklo pa reciklirano, saj je izdelano iz jeklenega odpadka. Jeklo je sicer najširše uporabljan in najbolj recikliran material na svetu. Mogoče ga je reciklirati neskončnokrat.
Naša jekla dosegajo lastnosti, ki ustrezajo najzahtevnejšim kupcem in uporabam. Naše jeklo je vgrajeno celo v fuzijski reaktor ITER.
V najboljših stvareh na svetu je slovensko jeklo

Spletna stran: www.sij.si/sl/

Predstavitveni videi:
Slo: Predstavitveni video SIJ Metal Ravne – YouTube
Ang: SIJ Metal Ravne corporate video – YouTube

Slo: SIJ Acroni korporativni proizvodni video – YouTube
Ang: SIJ Acroni corporate & production video – YouTube

 

KDO LAHKO SODELUJE

Natečaj je namenjen vsem študentkam in študentom Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO). Študenti, ki želijo sodelovati na natečaju, se morajo predhodno prijaviti na natečaj preko obrazca na povezavi: https://forms.gle/xjZNomDZYGGFDikS6

Le prijavljeni študenti bodo dobivali obvestila o natečaju ter udeležbi na ekskurziji.

Vsak sodelujoči študent (po opravljeni prijavi) za izdelavo grafike prejme dve matrici ter potreben papir in barve. Z oddajo predloga na natečaj ustvarjalci pristanejo na vsa določila natečaja. Prijava na natečaj je brezplačna. Natečaj je anonimen, kar pomeni, da mora biti vsaka grafika označena s šestmestno šifro, ki jo študent izbere sam.

Natečaj je namenjen študentom, ki že poznajo grafične tehnike globokega in visokega tiska ter so v njihovih izvedbah suvereni in samostojni. Prijavitelj lahko na natečaj odda največ dva predloga.

 

EKSKURZIJA

Za vse udeležence natečaja je predviden ogled družbe SIJ metal Ravne v Ravnah na Koroškem. Za študente bo organiziran prevoz z avtobusom. Udeležba na ekskurziji je možna le s predhodno prijavo na natečaj. Udeležba na ekskurziji je brezplačna.

 

PRIJAVNA DOKUMENTACIJA

Oddaja obveznih prilog je hkrati prijava na natečaj in je možna izključno preko spleta v elektronski obliki. Povezavo za oddajo obveznih prilog bodo prejeli le prijavljeni študenti. Za sodelovanje v izboru natečaja morate preko prejete povezave oddati naslednje:

  • PREDSTAVITEV: izpolnite priloženi dokument z osnovnimi podatki ter obrazložitvijo vsebine* motiva na grafiki. Datoteko poimenujte: »123456_PREDSTAVITEV«.
  • IZJAVA O AVTORSTVU: izpolnite priloženi dokument. Datoteko poimenujte: »123456_IZJAVA«.

V zaprti kuverti, ki je v desnem zgornjem kotu označena z vašo šifro, do zaključka natečaja (19. 1. 2024) v ateljeju za grafiko tehniškemu sodelavcu Admirju Ganiću oddate: dva končna odtisa vsake grafike, vsak sodelujoči študent lahko odda največ dva različna motiva grafike v izbrani tehniki. Odtisi morajo biti na zadnji strani označeni z vašo izbrano 6-mestno številko (izbrana številka je lahko sestavljena iz števil in črk).

Natečajni predlogi morajo biti nepodpisani in brez kakršnihkoli oznak, ki bi lahko nakazovale avtorstvo rešitve.

Priloge (na dnu te objave):
– PRAVILNIK o delu komisije,
– IZJAVA študenta_ke o avtorstvu,
– PREDSTAVITEV: obrazec za vnos osnovnih podatkov ter opis motiva grafike.

(Vsa dokumentacija je dosegljiva na spletnih straneh UL ALUO.)

 

TEHNIČNE ZAHTEVE

  • Grafične tehnike, ki jih lahko izbere študent so tehnike visokega tiska (linorez, lesorez) in tehnike globokega tiska (jedkanica, rezervaž, akvatinta, vernis mou/mehka prevleka ali kombinacija teh tehnik).
  • Velikost matric (2 matrici), ki jo dobi študent: A5.
  • Študent dobi na voljo tudi potreben papir in barve za potrebe odtisov.
  • Študent naj upošteva, da bo v primeru izbora na natečaju končna naklada 35 kosov, ki jo izvede izbrani študent. Velikost okvirja bo A3 (oziroma malo manj, ker bo grafika s paspartujem in okvirjem vložena v okrasno škatlo velikosti A3, Pri izvedbi grafike bo poskrbljeno za strokovno, tehnično in izvedbeno pomoč v prostorih grafike na Erjavčevi 23. UL ALUO bo zagotovil dobavo potrebnih materialov.

Velikost okvirja bo A3 (oziroma malo manj, ker bo grafika s paspartujem in okvirjem vložena v okrasno škatlo velikosti A3, Pri izvedbi grafike bo poskrbljeno za strokovno, tehnično in izvedbeno pomoč v prostorih grafike na Erjavčevi 23. UL ALUO bo zagotovil dobavo potrebnih materialov.

 

OCENJEVALNA KOMISIJA

Predloge oddane na interni natečaj za likovno intervencijo prehoda bo ocenjevala štiričlanska komisija (2 člana UL ALUO in 2 člana Skupine SIJ).

 

MERILA ZA OCENJEVANJE

Komisija bo rešitve ocenjevala po naslednjih kriterijih:
– sporočilnost motiva (skladnost z namenom in vsebino natečaja, vsebina mora biti povezana s Skupino SIJ),
– tehnično ustreznost (usklajenost z razpisno dokumentacijo),
– izvirnost in inovativnost ideje,
– komunikacijsko jasnost,
– pozitivnost sporočila.

 

AVTORSKE PRAVICE

Avtorji in udeleženci natečaja ohranijo na svojih delih moralne avtorske pravice in se strinjajo, da se njihova prijavljena dela lahko uporabijo ob morebitnih predstavitvah projekta UL ALUO (na medmrežju, konferencah, predavanjih, promocijskih dogodkih in gradivih ter drugih objavah). Avtorji likovne rešitve soglašajo z morebitnimi objavami svojih imen in likovne rešitve v medijih.

 

NAGRADNI SKLAD NATEČAJA

Na natečaju bodo izbrane 3 izvedene grafike. Izbrani trije predlogi bodo nagrajeni s 2.500,00 evrov bruto bruto nagrade. Nagrade bodo izplačane na TRR treh zmagovalcev preko študentske napotnice.

O rezultatu natečaja bodo sodelujoči študenti obveščeni preko e-pošte. Rezultati natečaja bodo objavljeni tudi na spletni strani in družbenih omrežjih UL ALUO.

 

ROKI IN DODATNE INFORMACIJE

Natečaj se začne z elektronsko pošto, poslano študentom UL ALUO preko VIS-a, z objavo na spletni strani UL ALUO oziroma Facebook strani UL ALUO.

Rok za prijavo na natečaj: 30. 11. 2023.

Ekskurzija in ogled družbe SIJ Metal Ravne v Ravnah na Koroškem: 15. 12. 2023.

Rok za oddajo predlogov (tehniškemu sodelavcu Admirju Ganiću v grafičnem kabinetu na Erjavčevi 23): od ponedeljka, 15. 1. 2023, do najkasneje petka, 19. 1. 2024 med 10. in 12. uro.

Upoštevane bodo vse prijave, ki bodo oddane v predpisanem roku.

Dodatne informacije v zvezi z natečajem so dosegljive preko elektronskega naslova: projektna.pisarna@aluo.uni-lj.si

 


*V primeru izbora se avtor zavezuje besedilo prevesti v slovenščino ali dostaviti odprto datoteko za potrebe prevoda v slovenski jezik. Zaradi 22. in 23. člena Zakona o rabi slovenščine mora biti morebitno besedilo na rešitvi, ki je umeščena v javni prostor, napisano v slovenskem jeziku oz. različica v slovenščini ne sme biti manj poudarjena kot besedilo v tujem jeziku.

 


Foto: arhiv SIJ / Dobran Laznik